Okna drewniane vs. plastikowe – wady i zalety

Szukając odpowiednich okien do naszego domu lub mieszkania stajemy prze ogromnym wyborem. Idealne okna powinny posiadać wiele odpowiadających nam cech. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać okna o ramach wykonanych z dwóch rodzajów materiału: okna plastikowe i drewniane. Jakie mają właściwości? Czym się różnią między sobą? Gdzie lepiej sprawdzą się plastiki, a gdzie drewniane? Oto kilka wskazówek.

REKLAMA:

Sklep z art. dla dzieci. Zabawki kreatywne i przybory szkolne – sprawdź.

Ramy drewniane

Drewno to klasyczny, ponadczasowy materiał. Ramy wykonane z drewna są idealnym wyborem dla fanów naturalnych materiałów, lecz nie tylko. Jedną z największych zalet ram okiennych drewnianych jest ich uniwersalność i dekoracyjność. Łatwo dopasować ich wygląd do reszty domu poprzez postarzenie ich, przemalowanie czy dodanie dekoracyjnych listew i szprosów.

Nawet najzwyklejszą drewnianą ramę można zamienić w stylowe dzieło sztuki dodając frezowania lub rzeźbiąc w niej różne motywy, np. ludowe, które doskonale będą pasowały do starego, drewnianego domu na wsi. Inną zaletą okien drewnianych jest ich wytrzymałość, która może wynieść nawet kilkadziesiąt lat, a także funkcjonalność. Okna drewniane łatwo możemy zmodyfikować poprzez dodanie dodatkowych zabezpieczeń, ponadto w drewnianych ramach można montować różne rodzaje szyb, także te grubsze, jak te o zwiększonej izolacji akustycznej.

Ramy plastikowe

Ramy okienne plastikowe są wykonane z tworzywa PCV, czyli syntetycznego polimeru, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim energooszczędność. W przeciwieństwie do okien drewnianych, te w ramach plastikowych nie mają tendencji do rozszczelniania się, dzięki czemu mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu łatwiej możemy utrzymać ciepło w domu, a nasze rachunki mogą się zmniejszyć.

Kolejną ogromną zaletą okien plastikowych jest ich niska cena w porównaniu do drewnianych odpowiedników. Niestety, mają też pewne wady. Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne i zmienne warunki atmosferyczne ramy wykonane z PCV, zwłaszcza te w jasnych kolorach, mogą się odbarwić. Poza tym nie nadają się one do pomieszczeń o słabej wentylacji, gdyż może to powodować osadzanie się wilgoci na szybach.